Ön Bilgilendirme Formu

  1. Madde: Malın Temel Nitelikleri

 

  1. Madde: Alıcı ve Satıcı Bilgileri

 

  1. Satıcı Bilgileri

 

Ünvan             : On Gemi Elektronik Ticaret İthalat ve İhracat A.Ş.

Adres              : Maslak Mahallesi Atatürk Oto Sanayi 2.Kısım 9.Sk. No:310 Ata

   Plaza İş Merkezi Kat:3 Daire:11 Maslak /Sarıyer / İSTANBUL

Wes sitesi       : www.dorajoy.com

Telefon           : 90 212 3245010

E-posta           : info@dorajoy.com  

 

Müşteri Hizmetleri

İletişim                       : 90 212 3245010-11

Mersis No       : 0643038766300017

 

Banka Hesabı :

 

Hesap ismi

ONGEMİ ELEKTRONİK TİC.İTH.VE İHR.A.Ş.

Banka / Şube

AKBANK

Bebek Şubesi /167(şube kodu)

Hesap numarası

89791

 

IBAN

TR36 0004 6001 6788 8000 0897 91

 

 

Tüketicilerimiz cayma bildirimleri, talep ve şikayetlerini yukarıdaki Satıcı adres, ve e-posta adreslerine iletebilirler, Tüketicilerimizin haklı talep-şikayetlerini karşılamaktan memnuniyet duyarız. Bu şekilde bir çözüme bağlanması mümkün olmadığı takdirde dileyen Tüketiciler şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde Tüketicilerin mal/hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilirler.

 

  1. Alıcı Bilgileri

 

Adı,Soyadı       :

Adres              :

 

E-posta           :

Telefon           :

Faks                :

 

 

 

  1. Madde: Ürün/Mal Bilgileri, Malın Toplam Fiyatı, Ödeme Seçenekleri, Teslimat

 

Sözleşme konusu mal ya da hizmetin tüm vergiler dâhil satış fiyatı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

Ürünlerin (malların/hizmetlerin) Cinsi ve Türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi

 

 
 

 

 

 

 

Ürün Açıklaması ve Satış Fiyatı 

 

 

 
 

 

 

 

 

Kargo hariç toplam ürün bedeli:

Kargo Ücreti:

Kargo Dahil Toplam Bedeli:

Ödeme Şekli ve Planı:

 

Teslimat Adresi                :

 

Teslim Edilecek kişi          :

Fatura Bilgileri                 :

Sipariş Tarihi                    :

 

      Teslimat tarihi                  : Sözleşme konusu ürünün teslimatı; Satıcı'nın stokunun müsait olması halinde ve ödemenin gerçekleşmesinden sonra taahhüt edilen sürede yapılır. Satıcı, sipariş konusu ürünün ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı haller saklı kalmak kaydıyla, ürünü, Alıcı tarafından Ürün'ün sipariş edilmesinden itibaren 30 (otuz) gün içinde teslim eder.

 

Teslim şekli                       : Paketleme, kargo ve teslim masrafları ALICI tarafından

karşılanmaktadır . Kargo ücreti, sipariş toplam tutarına eklenmektedir. Ürün bedeline dahil değildir. Teslimat anlaşmalı,- kargo şirketi aracılığı ile ALICI’nın veya belirttiği kişinin yukarıda belirtilen adresinde elden teslim edilecektir. Teslim anında ALICI’nın adresinde bulunmaması durumunda dahi Şirketimiz edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle ALICI’nın Ürün’ü geç teslim almasından ve/veya hiç teslim almamasından kaynaklanan zararlardan ve giderlerden SATICI sorumlu değildir. SATICI, Sözleşme konusu Ürün’ün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım klavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur. 

 

Ödeme Şekli: Kredi Kartı Tek Çekim

 

Bankanız kampanyalar düzenleyerek sizin seçtiğiniz taksit adedinin daha üstünde bir taksit adedi uygulayabilir, taksit öteleme gibi hizmetler sunabilir. Bu tür kampanyalar bankanızın inisiyatifindedir ve şirketimizin bilgisi dahilinde olması durumunda sayfalarımızda kampanyalar hakkında bilgi verilmektedir.

 

Kredi kartınızın hesap kesim tarihinden itibaren sipariş toplamı taksit adedine bölünerek kredi kartı özetinize banka tarafından yansıtılacaktır. Banka taksit tutarlarını küsurat farklarını dikkate alarak aylara eşit olarak dağıtmayabilir. Detaylı ödeme planınızın oluşturulması bankanızın inisiyatifindedir.

 

Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle, ALICI, ilgili faiz oranlarını ve

temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacağını kabul ve taahhüt eder.

 

 

İade Prosedürü

 

Kredi Kartına İade Prosedürü

 

Alıcı’nın cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilmemesi veya hakem heyeti kararları ile Alıcı’ya bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir. ALICI ürünü kaç taksit ile aldıysa BANKA, Alıcı’ya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. SATICI, Bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların ALICI’nın kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. Alıcı’nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 (bir) iade yansıyacak ve ALICI iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

 

Kart ile alınmış malın iadesi durumunda SATICI, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği ALICI’ya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye İş Yeri yani SATICI  bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığıyla iadesini yapacak olup Üye İşyeri yani SATICI, ilgili tutarı Banka’ya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda izah edilen prosedür gereğince ALICI’ya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi Kartına iade, SATICI’nın Banka’ya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereği yapılacaktır. ALICI, bu prosedürü okuduğu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüt eder. 

 

 

 

  1. Madde Cayma Hakkı

Tüketici (Alıcı), on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi, mal teslimine ilişkin sözleşmelerde tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün,

esas alınır.

Cayma bildiriminizi cayma hakkı süresi dolmadan hangi usul ile yapabileceğiniz www.dorajoy.com sitesinde yer alan Sıkça Sorulan Sorular bölümünde açıklanmıştır.

Malın Satıcı tarafından taşıyıcıya (kargo şirketine) teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez. Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi dolmadan, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile Satıcı’ya yöneltilmesi yeterlidir.

Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, 27 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ekinde yer alan formu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir. Burada açıklanan cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir. Cayma bildiriminin yapılacağı iletişim bilgileri Sözleşmenin giriş bölümünde belirtilen Satıcı adres ve e-posta adresidir. ALICI cayma hakkını kullandığı ürünün iadesini Yurtiçi Kargo şirketi aracılığı ile yapacaktır.

Bu şekilde bir çözüme bağlanması mümkün olmayan hallerde, ALICI şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde Tüketicilerin mal/hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilecektir.

 

 

Cayma hakkının kullanılması halinde, cayma bildiriminin yanı sıra 3. kişiye veya ALICI'ya teslim edilen Ürün'ün SATICI'ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi gerekmektedir. Ayrıca, iade edilmesi gereken Ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları, varsa ürün ile birlikte gönderilen promosyon/hediye ürünler  ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak SATICI'ya teslim edilmesi gerekmektedir. Cayma hakkı kullanılarak iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafından karşılanır.

ALICI tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı Satıcı veya Sağlayıcı’ya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

 

Cayma hakkının istisnaları;

ALICI aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

 

 

ALICI, SATICI’ya ait internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri okuyup, bilgi sahibi olduğunu, elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder. ALICININ; Ön Bilgilendirmeyi elektronik ortamda teyit etmesi, mesafeli satış sözleşmesinin kurulmasından evvel, SATICI tarafından ALICI' ya verilmesi gereken adresi, siparişi verilen ürünlere ait temel özellikleri, ürünlerin vergiler dâhil fiyatını, ödeme ve teslimat bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

 

 

TÜKETİCİ

 

 

TARİH VE İMZA

Dorajoy'u kullanarak, Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.