Etkili Fondöten Kullanımı
İşte size az bilinen ama çok işinize yarayacak bir bilgi; fondötenin temel işlevi yüzdeki renk eşitliğini sağlamaktır. Yani yüzünüzdeki kusurları kapatmada fondöten tek başına yeterli değil. Cildin üzerine fazlaca uygulanması da etkili olmayacaktır. Kadifemsi ve zengin dokusuyla Almond, Ivory ve Sand yanınızda!

Fondöten Rengi Seçerken
Kusursuz bir makyajın sırrı cilt tipine, rengine ve dokusuna uygun ürün kullanmaktır. Kendi cilt renginize uygun fondöten kullanmanız makyajınızın naturel görünmesine yardımcı olur. Cilt renginizden çok açık veya çok koyu bir fondöten sizi olduğunuzdan büyük gösterebilir.

 

Üç tip cilt tonu vardır; sıcak, soğuk ve nötr. Altın ve daha koyu bir ten sıcak, pembe veya beyaz tenler soğuk ve ikisinin arasında bir tonunuz varsa da nötr olarak nitelendirilirsiniz. Bunu ruj deneyerek ya da altın gümüş takılar takarak öğrenebilirsiniz. Eğer turuncu tonlarında bir ruj cildinizi yumuşak gösteriyorsa altın tonlarına yakınsınız demektir. Eğer pembe bir ruj sizi daha parlak gösteriyorsa ise soğuk tonlara sahipsiniz. Tabii iki ruj da bana çok yakıştı derseniz şanslısınız çünkü nötr bir cilt tonuna sahipsiniz. Aynı şekilde altın rengi takılar sıcak ciltlere gümüş takılar ise soğuk ciltlere daha çok yakışır ve ciltlerine ışıltı katar. Siz de bu yöntemlerle cildinizin tonunu belirleyip bu tona uygun bir fondöten seçmelisiniz.

Uygulama Püf Noktaları

Peki fondöten ideal bir şekilde nasıl uygulanabilir? Bunun için fırça veya sünger yardımıyla çok az aldığınız fondöteni ince bir tabaka halinde yüzünüze yayabilirsiniz. Fırçanın ucunu kullanmaya dikkat edin, böylece daha doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

 

Kaynak: Doğan Burda, Rıfat Yüzüak

Dorajoy'u kullanarak, Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.