Gösterişli, parlak, kontürlerin ve highlighterların çok kullanıldığı bir makyaj mı, yoksa gösterişsiz, sade ama klas bir makyaj mı? Amerikalı ve Fransız kadınların tercihlerini sıraladık. Karar sizin!

Amerikalı kadınlar makyajlarında sıraya dikkat ediyorlar. Makyajlarının daha kalıcı olması için primer ilk tercihleri, primerdan sonra full-coverage fondöten sürerek makyaja başlıyorlar. Kaşlarını şekillendirip, kavislerini belirgin hale getirmek için kaş farlarından yararlanıyorlar. Göz makyajları için canlı renkleri kullanırlarken, kalıcılığı için göz makyajı bazlarını tercih ediyorlar. Eyeliner sürdükten sonra favorileri olan takma kirpiklerle göz makyajlarını bitiriyorlar. Yüzün göz altları, çene, dudak üstü ve kaş üstü gibi belli  bölgelerini aydınlatmak için aydınlatıcı kullanıyorlar. Amerikalı kadınların makyajda üzerindeki durdukları başka bir aşama ise kontür. Şakakları, burun üstünü ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kontür yönteminden yararlanıyorlar. Parlaklıktan ve şaşadan hoşlanan Amerikalı kadınlar dudakları için ise nude tonlarda mat likir ruj tercih ediyorlar.

Fransız kadınlar sade ve gösterişsiz bir makyajdan yanalar. Kaş için kullandıkları farları veya kalemleri kaşlarındaki boşlukları doldurmak için kullanırlarken, yüz için primer ve fondöten yerine bb veya cc krem tercih ediyorlar. Göz makyajında abartıdan kaçınarak en doğal ve açık rengi kullanıyorlar. Fransa'da yaygın olan bir başka makyaj ürünü ise kirpik kıvırıcı ve maskara. Kirpik kıvırma aletiyle kirpiklerini kıvırdıktan sonra maskara kullanıyorlar. Göz altları için krem kapatıcı kullanırlarken, yüzlerini daha ışıltılı göstermek için şeftali tonlarında ve doğal aydınlatıcıları tercih ediyorlar. Genel olarak makyajları doğal tonlardan oluştuğu için ruj seçiminde çarpıcı renkler ve özellikle kırmızı favorileri.

Kaynak: Carli Bybel

Dorajoy'u kullanarak, Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.